"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bismillâhirrahmânirrahîm Anlamı Nedir, Ne Demektir?

Bismillâhirrahmânirrahîm ifadesi, “Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla (başlarım)” manasına gelir. Bu ifade bazen kısaca “bismillah” şeklinde de söylenir. Bismillah, “Allah’ın adıyla (başlarım)” demektir.

Rahman: Herkese, her canlıya merhamet eden Allah, manasına gelir.
Rahîm: Koruyan, acıyan, merhamet eden; ahirette sadece müminlere rahmet gösterecek olan Allah, anlamına gelir.

Besmele, Allah (c.c.) ile insan arasındaki ilişkiyi kuvvetlendiren güçlü bir bağdır. Kur’an-ı Kerim’de yer alan bir ayette Yüce Allah, “Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin.” buyurmakta, başka bir ayette de “…Siz beni anın ki ben de sizi anayım.” buyurarak kendisini anmamızı istemektedir. Besmele çeken insan, Allah’ı (c.c.) anmış, onun adını zikretmiş olur. Allah’ı (c.c.) anmak ise dinimize göre ibadettir ve sevaptır.

Peygamberimiz (s.a.v.) de işlerimize besmele ile başlamanın önemini sık sık ifade etmiştir. Bir hadisinde, “Yemek yediğiniz zaman Allah’ın adını anın. Eğer yemeğin evvelinde besmeleyi unutursanız evveli için de sonu için de bismillah, deyin.” buyurmuştur. Bir keresinde yemek yerken elini yemek kabının içinde gezdiren bir çocuğu, “Ey çocuk, besmele çek, sağ elinle ve önünden ye.” buyurarak uyarmıştır.

İşlerimize başlarken besmele çekerek Allah’a (c.c.) olan inancımızı ve bağlılığımızı ifade ederiz. Yapacağımız işlerde Yüce Allah’tan yardım diler, onun bize yardım edeceğine ve bizi koruyacağına inanırız. Bu inanç bize moral verir, kendimize güvenimizi artırır ve başarılı olmamıza katkı sağlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir