"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dini Öğrenmenin Önemi Nedir? Neden Din Öğrenilmelidir?

Din; Yüce Allah’ın insanları dünyada ve ahirette mutluluğa ulaştırmak, iyiye, güzele ve doğruya yöneltmek amacıyla ve peygamberler aracılığıyla bildirdiği ilahi kuralların tümüne denir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi dinin kurallarını koyan, belirleyen Yüce Allah’tır. Bunları insanlara açıklayıp öğreten ise peygamberlerdir.

İnsan, maddi ve manevi ihtiyaçları olan bir varlıktır. Yeme, içme, giyinme, barınma vb. onun maddi ihtiyaçlarına örnek olarak verilebilir. Ancak sadece maddi gereksinimlerini karşılamak insanın mutlu olması için yeterli değildir. Bunun yanı sıra onun manevi ihtiyaçlarının da karşılanması gerekir. Sevmek, sevilmek, yüce bir varlığa inanmak, sığınmak, bağlanmak vb. de insanın manevi ihtiyaçlarındandır. Din, insanın manevi ihtiyaçlarını karşılamasına katkıda bulunur.

İnsan, akıllı ve düşünen bir varlıktır. O, dünyaya niçin geldiğini, hayatın amacının ne olduğunu, nasıl bir hayat yaşaması gerektiğini, öldükten sonra ne olacağını merak eder. Merak ettiği bu gibi konularda din, insanı doğru bir şekilde bilgilendirir. Din, insanı Allah’ın (c.c.) yarattığını bildirir. İnsanın yaratılış amacının Allah’ı (c.c.) tanımak ve ona kulluk etmek olduğunu belirtir. İnsanların öldükten sonra başka bir âlemde yeniden diriltileceğini, iyilerin orada ödüllendirileceğini, kötülerin de cezalandırılacağını bizlere din öğretir.

Hurafe, dinin aslında bulunmayan, insanlar tarafından dine sonradan eklenmiş uydurma sözler ve davranışlardır.

Batıl inanç ise dinde bulunmayan, bilimsellikten uzak, boş, temelsiz, yanlış inanışlardır.

Din bizlere Yüce Yaratıcı’mızı tanıtır, ona niçin ve nasıl ibadet edeceğimizi öğretir. Bizleri doğru inanca yönelterek batıl inançlardan, hurafelerden korunmamızı sağlar. Ayrıca din, insanları sevmemizi, onlarla iyi ilişkiler içinde olmamızı öğütler. Dinimiz bize okumayı, kendimize, ailemize, vatanımıza ve milletimize faydalı bir insan olmayı emreder. Din bizlere iyi ve güzel davranışları emreder, kötülüklerden de sakınmamızı buyurur.

Din, insanların iyiliği için gönderilmiştir. Bizlere hem dünyada hem de ahirette mutlu olmanın yollarını gösterir. Bireyler dinin emir ve yasaklarına uyarlarsa iyi bir insan olarak yaşayabilirler, dünyada ve ahirette mutluluğa ve huzura erişebilirler. Çünkü insanı yaratan ve onu en iyi tanıyan Allah’tır (c.c.). Dolayısıyla Yüce Yaratıcı’nın bize bildirdiği şeyleri öğrenmemiz ve uygulamaya çalışmamız bizim mutlu bir hayat yaşamamızı sağlayacaktır. Bu da ancak dini doğru bir şekilde öğrenmekle mümkün olur.

Bizler dinimizi doğru bir şekilde öğrenmeye önem vermeliyiz. Bunun için de İslam’ın temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’in Türkçe açıklamalarını okumalı, Peygamberimizin (s.a.v.) hayatını ve sünnetini öğrenmeliyiz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir