"Enter"a basıp içeriğe geçin

Temizliğin Sağlığımız İçin Önemi Nedir? İslam’da Temizliğin Önemi

Sağlık, Yüce Allah’ın insana vermiş olduğu en büyük nimetlerden biridir. Peygamberimiz (s.a.v.) bu durumu bir hadisinde, “İki şey vardır ki insanların çoğu, onların değerini bilmekte aldanmıştır: Sağlık ve boş vakit.” buyurarak ifade etmiştir. Sağlık, mutlu ve huzurlu bir hayat sürdürebilmenin en önemli şartıdır. Çünkü sağlıklı olmayan bir insan görevlerini tam olarak yerine getiremez, kendisine ve çevresine faydalı olamaz. Örneğin hasta bir öğrenci okuluna gidemez, derslerine çalışamaz, dolayısıyla da yeni bilgiler öğrenip kendini geliştiremez. Arkadaşlarıyla oyun oynayamaz,gülüp eğlenemez. Sağlığı yerinde olmayan kişi istediği yemekleri yiyemez, yese de bunlardan lezzet ve tat alamaz. Bütün bu ve benzeri sebeplerden dolayıdır ki mutlu ve huzurlu yaşamak isteyen bir kişinin önem vermesi gereken en önemli konulardan biri temizliktir.

Sağlıklı olmak emek, özveri ve dikkat gerektirir. Bu nedenle insanların sağlıklı kalmak, sağlıklı yaşamak için bazı şeylere dikkat etmeleri zorunludur. Bunların başında da temizlik kurallarına uymak gelir. Temizlik, sağlığı korumanın birinci ve temel şartıdır. Çünkü hastalıklara yol açan mikroplar, temiz olmayan ortamlarda ürer. Dolayısıyla temizliğe özen göstermemek, vücuda alınan mikroplar sebebiyle hastalıklara yol açar. Örneğin tuvaletten çıkınca ya da yemekten önce ve sonra ellerimizi sabun ve suyla yıkamazsak mikrop kaparız. Sık sık banyo yapmazsak derimizin gözenekleri hava alamaz ve bu da hastalanmamıza sebep olur. Giysilerimizi temiz tutmazsak mikroplar kolayca vücudumuzun çeşitli organlarına bulaşabilir. Yediğimiz sebze ve meyveleri iyice yıkamazsak bunlar aracılığıyla vücudumuza mikroplar girer. Çevremizi temiz tutmazsak salgın hastalıklar ortaya çıkar.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki:

“Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini biliniz:
Ölüm gelmeden önce hayatın,
Hastalık gelmeden önce sağlığın,
Meşguliyet gelmeden önce boş vaktin,
‹htiyarlık gelmeden önce gençliğin,
Fakirlik gelmeden önce zenginliğin.”
Münavî, Feyzü’l-Kadir, C 2, s. 16.

Bizler, sağlığın büyük bir nimet ve Allah’ın (c.c.) verdiği bir emanet olduğunu bilmeliyiz. Sağlığımızı korumaya önem vermeli, bunun için de öncelikle temizlik kurallarına uymalıyız. Bedenimizi, elbiselerimizi ve çevremizi temiz tutmalıyız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir