"Enter"a basıp içeriğe geçin

Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

➤ Öğle namazı: Dört rekât ilk sünnet, dört rekât farz, iki rekât da son sünnet olmak üzere toplam on rekât kılınan bir namazdır.

İlk sünnet: İftitah tekbiri alınıp eller bağlanır. Sübhâneke okunur, eûzü besmele çekilir. Fâtiha ile Kur’an-ı Kerim’den bir bölüm okunur. Rükû secdeler yapılıp ikinci rekâta kalkılır. Ayakta iken besmele çekilir, Fâtiha ile Kur’an’dan bir bölüm okunur. Rükû ve secdeler yapılıp oturulur. Ettehıyyâtü okunduktan sonra üçüncü rekâta kalkılır. Besmele, Fâtiha ve Kur’an-ı Kerim’den bir bölüm okunur, rükû ve secdeler yapıldıktan sonra dördüncü rekâta kalkılır. Dördüncü rekâtta da aynı şekilde besmele, Fâtihâ ve bir sure okunur, rükû ve secdeler yapılıp oturulur. Ettehıyyâtü, Allâhümme Salli, Allâhümme Bârik ve Rabbenâ duaları okunduktan sonra sağa ve sola selam verilerek ilk sünnet tamamlanır.

Farz: Kılınışı öğle namazının sünnetiyle aynıdır. Ancak farzda, üçüncü ve dördüncü rekâtta Fâtiha’dan sonra bir şey okunmadan rükûya gidilir.

Son sünnet: Birinci rekâtta abdestli olarak ayakta kıbleye doğru dönülür. “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya.” diye niyet edilir. Sonra “Allâhü ekber.” denilerek iftitah tekbiri alınır ve eller bağlanır. Erkekler ellerini sağ el sol bileği kavrayacak şekilde göbeklerinin üzerine bağlarlar. Kadınlar da sağ ellerini sol ellerinin üzerine koyarak göğüsleri üzerinde bağlarlar. Eller bağlandıktan sonra sırasıyla Sübhâneke okunur, eûzü besmele çekilir, Fâtiha suresi ile Kur’an’dan bir bölüm okunur. Ardından “Allâhü ekber.” denilerek rükûya eğilinir. Rükûda iken üç kere “Sübhâne Rabbiyel azîm.” (Benim Yüce Rabb’im her türlü noksanlıktan, kusurdan uzaktır.) ifadesi söylenir. “Semiallâhü limen hamideh.” (Allah, kendisine hamd eden kulunu duyar.) denilerek doğrulunur. Bu sırada “Rabbenâ lekel hamd.” (Rabb’imiz! Hamd sana mahsustur.) denir. “Allâhü ekber.” diye tekbir alınarak secdeye gidilir. Secdede üç kez “Sübhâne Rabbiyel a’lâ.” (Benim Yüce Rabb’im her türlü noksanlıktan, kusurdan uzaktır.) denir. Secdeden sonra “ Allâhü ekber.” denilerek doğrulunur ve kısa bir süre oturulur. Sonra aynı şekilde ikinci secde yapılır. İkinci secdenin ardından “Allâhü ekber.” denilerek ayağa, ikinci rekâta kalkılır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir