"Enter"a basıp içeriğe geçin

Teyemmüm Nedir? Teyemmüm Nasıl Alınır, Nasıl Yapılır?

İslam’daki temizlik çeşitlerinden biri de teyemmümdür. Teyemmüm; suyun bulunmadığı veya bulunsa bile kullanılmasının mümkün olmadığı durumlarda, kişinin niyet ederek abdest veya gusül abdesti yerine geçmesi için yaptığı manevi temizliktir. (MEB Dinî Terimler Sözlüğü, s. 366.) Teyemmüm, dinimizin Müslümanlara sağladığı kolaylıklardan biridir. Kur’an-ı Kerim’de yer alan bir ayette şöyle buyrulmaktadır: “…Su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla mesh edin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nimetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz.” (Mâide suresi, 6. ayet.) Teyemmüm, toprak ya da kum, çakıl, taş, kil gibi toprak cinsinden bir şeyle yapılır. Su bulunamaz ya da hastalık, soğuk gibi sebeplerle suyun kullanılması mümkün olmazsa bu durumda teyemmüm yapılır.

Teyemmümün farzı ikidir:

Niyet etmek
Elleri toprağa sürüp yüzü ve kolları mesh etmek

Teyemmüm yapacak kişi kollarını sıvar. Ne için teyemmüm yapılacaksa ona göre teyemmüme niyet edilir. Eller toprağa sürülür. Bu sırada eller önce ileriye sürülüp sonra geri çekilir. Sonra yan yana getirilerek ve birbirine hafifçe vurularak silkelenir. Ellerin içi ile yüz mesh edilir. Bundan sonra eller tekrar toprağa sürülür ve silkelenir. Sol elin içi ile sağ kol, sağ elin içi ile de sol kol mesh edilerek teyemmüm tamamlanır.

Su bulunursa teyemmüm bozulur. Ayrıca abdesti bozan her şey, teyemmümün de bozulmasına sebep olur. (TDV İlmihâli, C 1, s. 208-210.)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir