"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ramazan Ayı ve Önemi

Dinimizde ramazan ayının büyük önemi vardır. Müslümanların hayatında da ramazan, özel bir yere sahiptir. Ramazan ayının önemi genel olarak iki nedene dayanır. Birincisi, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmeye başlanmasıdır. Diğeri ise ramazanın oruç ayı olmasıdır.

Kur’an-ı Kerim, bizlere doğru inancın, güzel ahlakın yolunu öğretir. Bizleri ve kâinatı yaratan Yüce Rabb’imizi, Kur’an-ı Kerim’i okuyarak tanırız. Onun bizden isteklerini ve ona nasıl ibadet edeceğimizi de yine Kur’an-ı Kerim’den öğreniriz. Her Müslüman, Allah’ın (c.c.) kelamı olan Kur’an-ı Kerim’e saygı gösterir. Onu okur ve anlamaya çalışır.

Bütün Müslümanlar açısından son derece önemli olan Kur’an-ı Kerim, ramazan ayında indirilmiştir. Yüce Allah (c.c.), bu konuyla ilgili bir ayette, “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır…” buyurmuştur.

Yüce Rabb’imiz, Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ramazan ayını önemsemektedir. Bizim de bu aya gereken önemi vermemizi istemektedir.

Dinimizde farz olan ibadetlerden oruç, ramazan ayında yerine getirilir. Bu nedenle ramazan ayı, oruç ayı olarak bilinir. Orucun ramazan ayında tutulacağı, Kur’an-ı Kerim’de açıkça bildirilmiştir: “… Sizden, ramazan ayına ulaşanlar, onda oruç tutsunlar…”

Ramazan ayı geldiğinde camiler ışıklarla süslenir. Minareler arasına ışıklı yazılar asılır. Ramazan ve oruçla ilgili ifadeler içeren bu yazılar mahya olarak adlandırılır.

Dinimizde büyük önem verilen mübarek gecelerden biri olan Kadir Gecesi de ramazan ayı içerisindedir. Kutsal kitabımız Kur’an bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Yüce Rabb’imiz bu geceyle ilgili olarak Kadr suresinde şöyle buyurmuştur: “Biz, Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirdik.” Dolayısıyla ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de Kur’an’ın Hz. Muhammed’e indirilmeye başlandığı gecenin bu ayda bulunmasıdır. Yüce Allah (c.c.) Kadir Gecesi’yle ilgili bir ayette, “Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.” buyurarak hem ramazan ayının hem de Kadir Gecesi’nin önemine dikkatlerimizi çekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir