"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yardımlaşma Kurumlarımız Nelerdir? Türkiye’deki Yardımlaşma Kurumları

Yardımlaşmak, dinimizin emridir. Atalarımız, dinimizin bu emrini yerine getirmek için çaba harcamışlardır. Üzerlerine düşen görevi yapmışlar ve birçok yardım kurumu ve vakıf kurmuşlardır. Yapılan kervansaraylar, kütüphaneler, köprüler, yollar, hastaneler ve aşevleri bunlardan bazılarıdır.

Peygamberimiz yardımlaşmanın önemiyle ilgili şöyle buyurmuştur: “ …Kim bir Müslüman kardeşine yardım eder ve onun ihtiyacını karşılarsa Allah da ona yardım eder. Kim Müslümanın bir sıkıntısını giderirse Allah da kıyamet gününde onun sıkıntılarından birini giderir…” (Nevevi, Riyazü’s-Salihin, C 1, Hadis 231.) Peygamberimizin bu müjdesi Müslümanları toplumsal yardımlaşmaya teşvik etmiştir. Atalarımız da dinimizin bu emrini yerine getirmek için çaba sarf etmişlerdir. Günümüzde de yoksul, kimsesiz, felakete uğramış ve yardıma muhtaç insanlara yardım amacıyla kurulan vakıflar ve yardım kurumları vardır.

Yardımlaşma kurumlarımız hangileridir?

Kızılay: Deprem, sel, yangın gibi doğal afetlerde halka yardım eder. Böylesi afetlerden dolayı zor durumda kalanlara yiyecek, içecek, giysi, battaniye, çadır vb. yardımlarda bulunur. Ayrıca Kızılay, kan merkezleri aracılığıyla acil ihtiyaç sahiplerine kan temin eder.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu: Kimsesiz çocuklara ve yaşlılara yardım amacıyla kurulmuştur. Onların yemeiçme ve barınma gereksinimlerini karşılar. Bu kurum bünyesinde kimsesizi ve bakıma muhtaç yaşlıları himaye etmek amacıyla kurulmuş huzurevleri de bulunur.

Aş Evleri: Yoksullara gıda ve yemek yardımı yapar.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı: Bu vakıf, yoksul ve muhtaç durumda olan kimselere para, yakacak vb. yardımlarda bulunur.

Millî Eğitim Vakfı: Yardımlaşma ve dayanışma amacıyla oluşturulmuş kurumlardan biri de Millî Eğitim Vakfıdır. Bu vakıf okullar yaptırır, yoksul ve muhtaç durumda olan öğrencilerin gereksinimlerini karşılar.

Mehmetçik Vakfı: Vatani görevlerini yaparken şehit olan kimselerin ailelerine ve gazilere yardım amacıyla kurulmuştur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir