"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kumar Oynamanın Dinimizdeki Günahı Nedir?

İslam dininin kesin olarak yasakladığı kötü alışkanlıklardan birisi de kumardır. Para veya mal karşılığı oynanan şans oyunlarına kumar denir.

Kumar dinimizce neden yasaklanmıştır?

Kumarda hiçbir emek harcamadan, insanları aldatarak başkasının parasını kazanma vardır. Bu da bir çeşit haksız kazançtır. Dinimiz haksız kazancı yasaklamakta, el emeği ve alın teri ortaya konarak elde edilen kazancı ise ibadet kabul etmektedir. Çünkü başkasının malını meşru olmayan yollarla almak ve yemek haramdır. Konuyla ilgili Rabbimiz Nisa Suresi, 29. ayette: “Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ancak kendi rızanızla yaptığınız ticaretle yemeniz helaldir…” şeklinde buyurarak haksız kazancı yasaklamıştır.

Kumar oynamanın zararları şunlardır:

• Kumar, oynayanları ve aileleri perişan eder.
• Kumar, çalışarak kazanmak yerine tembelliği ve hileyi teşvik eder.
• Kumar, toplumda kin ve düşmanlık tohumlarının oluşmasına neden olur.
• Kumar, oynayanların ruh sağlığını bozar.

Kumar, kişinin hem maddi kayıplara uğramasına hem de zaman kaybetmesine neden olur. Kumarda hiçbir zaman kazanan taraf yoktur. Çünkü bir taraf para kazansa bile vaktini kaybetmektedir. Diğer taraf ise hem malını hem zamanını kaybetmektedir. Kumarda kaybedilen sadece para değil, bundan daha önemli olan zamandır.

Bu nedenle dinimiz eğlence amaçlı da olsa kumar oyunlarını yasaklamıştır. Kumar, sadece bireyin kendisine zarar vermekle kalmaz, ailesine ve çevresine de zarar verir. Kumarda kazandıkça veya kaybettikçe hırs artar. Aile hayatında düzensizlikler, anlaşmazlıklar ve ihmaller başlar. Bu durum ailenin huzur ve mutluluğunu bozulmasına, yuvaların yıkılmasına sebep olur.

“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?” (Mâide Suresi, 90- 91. ayetler)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir