"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dinimizde emredilen temel ibadetlerden biri de oruç tutmaktır. Bütün ibadetlerde olduğu gibi oruç tutan kişi de Yüce Allah’ın (c.c.) bir emrini yerine getirdiğinin bilincinde olmalıdır. İbadetini samimi, bilinçli bir şekilde yerine getirmelidir. Oruç tutan bir Müslümana yakışmayacak davranışlardan kaçınmalıdır.

Oruç tutan Müslüman Allah’ın (c.c.) bir emrini yerine getirmektedir. Gün boyu sırf Allah (c.c.) rızası için aç ve susuz kalmaktadır. Ancak oruç sadece bir şey yiyip içmemek şeklinde anlaşılmamalıdır. Oruç tutan kişi aynı zamanda her türlü kötülükten de uzak durmalıdır. İnsanları kıracak, üzecek davranışlardan kaçınmalıdır. Çevresindeki kişilere karşı daha hoşgörülü ve anlayışlı olmalıdır. Annesine, babasına, arkadaşlarına iyi davranmalı, sabırlı, anlayışlı ve affedici olmalıdır. Kavga, kin, öfke vb. kötülüklerden uzak durmalıdır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisinde, “Oruç sabrın yarısıdır.” buyurarak oruç tutan kimsenin daha sabırlı olması gerektiğine dikkat çekmiştir. O, başka bir hadisinde ise “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu bir günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi kötü söz söyler ise ‘Ben oruçluyum.’ desin.” buyurmuştur. Böylece Sevgili Peygamberimiz oruçlu kimsenin yaptığı ibadetin ruhuyla bağdaşmayacak davranışlardan kaçınması gerektiğine dikkat çekmiştir.

Oruç, kişinin ahlaki açıdan olgunlaşmasına katkıda bulunur. Dinimize göre oruç tutan kişi, Allah’ın (c.c.) sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmak amacıyla ibadet ettiğinin bilincinde olmalıdır. Gün boyu her saat oruçlu olduğunu, bazı zorluklara Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmak amacıyla katlandığını unutmamalıdır. Orucun sadece belirli bir süre aç kalmaktan ibaret olmadığını aklından çıkarmamalıdır. Söz ve davranışlarına dikkat etmelidir. Hiç kimseyi incitmemeli; güler yüzlü, hoşgörülü ve merhametli olmalıdır.

Oruçlu kişi, uygun olmayan söz ve davranışlarla rahatsız edildiğinde bile ibadet hâlinde olduğunu hatırlayarak sabır göstermelidir. Kişi ancak bunlara dikkat ederse maddi ve manevi açılardan orucun kendisine sağladığı güzellikleri tam olarak yaşayabilir ve oruçtan faydalanabilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir