"Enter"a basıp içeriğe geçin

Atatürk’ün İslamiyet ve Hz. Peygamberle İlgili Sözleri

Atatürk, yaptığı konuşmalarda çeşitli vesilelerle İslam dini ve Hz. Peygamberle (s.a.v.) ilgili görüşlerine yer vermiştir. Onun, 1923 yılında Balıkesir’de yaptığı konuşma İslam dini ve Hz. Peygamber (s.a.v.) hakkındaki görüşlerini ifade etmektedir. O, bu konuşmasında; “Allah birdir. Şanı büyüktür… Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Allah tarafından insanlara dinî gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun esası, hepimizce bilinmektedir ki yüce Kuran’daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyiz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir…” (Atatürkçülük, C I, s. 455.) demiştir.

Atatürk, İslamiyet’in bireyi, kendini geliştirmekle yükümlü tuttuğunu ve bilgili insanların topluma karşı sorumlu olduğunu belirtmiştir. Bu konuda; “… Bizim yüce dinimiz her erkek ve kadın Müslümana genel olarak araştırmayı farz kılar ve her erkek ve kadın Müslüman toplumu aydınlatmakla yükümlüdür.” (Atatürkçülük, C I, s. 463.) demiştir.

Atatürk, Türk toplumunun en sade hâliyle dindar bir toplum olması gerektiğini şu sözleri ile vurgulamıştır: “Türk milleti daha dindar olmalıdır. Yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır, demek istiyorum. Dinime bizzat hakikate nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum…” (Atatürkçülük, C I, s.457.). Atatürk, çeşitli konuşmalarında Hz. Peygamberden (s.a.v.) saygı ve övgü ile bahsetmiştir: “O, Allah’ın birinci ve en büyük kuludur. Onun izinde bugün milyonlarca insan yürüyor. Benim senin adın silinir; fakat o, sonsuza kadar ölümsüzdür.” (Atatürkçülük, C I, s.455.) diyerek Hz. Peygamberin (s.a.v.) önemini dile getirmiştir. Atatürk, Hz. Peygamberin (s.a.v.) tüm insanlık için insanlığa rehber olmasını: “Bütün dünyanın Müslümanları Allah’ın son peygamberi Hz. Muhammed’in (s.a.v.) gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed’i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli. İslamiyet’in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler.” (Mehmet Bulut, Doğumunun 125. Yılı Anısına Din, Bilim, Uygarlık ve Atatürk, s. 92.) sözleri ile belirtmiştir.

Tek Yorum

  1. anti kemalist anti kemalist

    bırakın bu zırvaları artık. medeni bilgiler kitabında m.kemal ne demiş onlarıda anlatın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir