"Enter"a basıp içeriğe geçin

Peygamberlerin Görevleri Nelerdir?

Yüce Allah (cc), ilahi mesajlarını insanlara ulaştırmak için seçtiği peygamberlere birtakım görevler vermiştir. Bu görevler şunlardır;

Tebliğ: Peygamberlerin, Allah’tan (cc) aldıkları ilahi mesajları insanlara doğru ve eksiksiz bir şekilde ulaştırmalarıdır. Tebliğ, peygamberlerin hem özellikleri hem de görevleri arasında yer alır. Kur’an-ı Kerim’de, bu görevden “Peygamberin üzerine düşen (görev) sadece tebliğ etmektir…” (Maide suresi, 99. ayet.) şeklinde bahsedilir. Allah’ın Elçileri tebliğ görevlerini yerine getirirken insanlarla güzel ve yumuşak bir şekilde konuşmuşlardır. Nitekim bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de “…Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi…” (Al-i İmran suresi, 159. ayet.) şeklinde ifade edilir.

Beyan: Peygamberlerin, tebliğ ettikleri vahyi insanlara açıklamalarıdır. (Komisyon, Dinî Terimler Sözlüğü, s.38.) Peygamberler, tebliğ görevini yerine getirirken aynı zamanda Allah’ın (cc) emir ve yasaklarını uygulamalı olarak insanların anlayacağı şekilde açıklarlar. Örneğin namaz kılmamız Kur’an-ı Kerim’de emredilmiş fakat nasıl kılınacağı açıklanmamıştır. Sevgili Peygamberimiz (sav) “Namazı benden gördüğünüz gibi kılın.” (Buhari, Ezan, 18.) buyurarak namazın kılınışını uygulamalı olarak Müslümanlara öğretmiştir.

Davet: Peygamberlerin, gönderildikleri toplumları Allah’a (cc) imana davet etmeleridir. Bütün peygamberler, toplumlarını bir olan Allah’a (cc) inanmaya ve sadece O’na kulluk etmeye çağırmışlardır.

Bu görevlerin yanında peygamberlerin bir diğer görevi de insanların güzel ahlak sahibi olmalarını sağlamaktır. Bundan dolayı peygamberler, insanları her türlü kötülükten arındırarak toplumda güzel ahlakın yaygınlaşması için büyük çaba göstermişlerdir.

Güzel ahlak konusunda bizler için en güzel örnek, ahlakını Kur’an’dan alan sevgili Peygamberimizdir (sav). O, güzel ahlak sahibi olmak için neler yapmamız gerektiğini yaşayışıyla bizlere göstermiştir.

5 Yorum

 1. şuayp şuayp

  slm

 2. elif elif

  mükemmel açıklamışşınız

 3. Din kültürü Din kültürü

  Öğretmenim bana ? puan verdi.Harika

 4. Damlanur Damlanur

  İşime ćok yarayacağını düşünüyorum gerçekten ćok güzel olmuş ???

 5. İdil tekin İdil tekin

  İşime çok yaradı tamda sınavım olacaktı teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir