"Enter"a basıp içeriğe geçin

İyilikler Kötülükleri Giderir

Tövbe, insanın hatasından dönerek iyiliğe yönelme erdemi olduğundan, tövbe ile iyilik arasında yakın bir ilişki vardır. İnsanın tövbe ettikten sonra iyiliğe yönelmesi tövbesinin devamı açısından önemlidir. Yüce Allah, tövbe edenleri bağışlayacağını ve bireyin yapmış olduğu iyiliklerin, kötülükleri gidereceğini de Kur’an-ı Kerim’de bizlere bildirmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de, “…iyilikler kötülükleri (günahları) giderir. Bu, öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.” buyrularak iyiliklerin kötülükleri gidereceği haber verilmektedir. Furkân suresinde ise, “Ancak tövbe ve iman edip iyi davranışta bulunanlar başkadır; Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir. Kim tövbe edip iyi davranış gösterirse şüphesiz o, tövbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner.” buyrularak iyilik yapmakla kötülüklerin iyiliğe dönüştürüleceği hatırlatılmaktadır. Bu konuda Peygamberimiz (s.a.v.), “… işlediğin kötülüğün hemen arkasından onu yok edecek iyilik yap.” buyurarak kötülükleri iyilikle savmamızı tavsiye etmektedir.

İnsan bir hata yaptığında, onu telafi edecek bir iyilik yapmalıdır. Bu durumda insanın yapması gereken, işlediği kusurlarından dolayı karamsarlığa düşmemek, Rabb’ine samimi bir şekilde tövbe etmek, kusurlardan uzak durmaya çalışmak ve bol bol iyilik yapmaktır. Böylece güzel davranışlar geliştirmiş ve Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmış oluruz. İslam dininde iyi işler yapma ve güzel davranışlar geliştirme ibadet olarak sayılmaktadır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir