"Enter"a basıp içeriğe geçin

Müslümanın Günlük Hayatında ve Sosyal İlişkilerinde Edebi

Müslüman, hayatının hiçbir anında edepten ayrılmaz. Onun Yüce Allah’a olan derin saygısı ve hayâsı, günlük hayatına ve sosyal ilişkilerine edepli davranışlar olarak yansır. Müslüman kendi başına kaldığında da insanların içine karıştığında da edeplidir.

Müslüman yeme içme, giyinme gibi kişisel tercihlerinde Allah’ın (c.c.) izin verdiği helal dairesinden çıkmamaya özen gösterir. Haramların kendisine ve Allah’la (c.c.) olan ilişkisine zarar vereceğini bilir ve haramlardan uzak durur. İhtiyaçlarını giderirken ne cimrilik yapar ne de israfa düşer. İtidal denen orta yolu tercih eder. Müslüman, edepli ve ölçülü tavırlarıyla sosyal hayatta kendini fark ettirir. Sevdiğini Allah (c.c.) için sever. İnsanlara güvenir ve çevresine de güven verir.

O, yaratılmışlara Allah’ın (c.c.) kulları olarak bakar. Herkesin saygıdeğer olduğuna inanır ve edepli davranışlarıyla bu saygınlığa uygun bir şekilde hareket eder. Bu saygınlığa zarar veren davranışların kul hakkı kapsamına girdiğini bilir. Kul hakkına girmemek için elinden geleni yapar. İstemeden ya da fark etmeden kul hakkına girecek bir tutum sergilediğinde hemen pişman olur. Hatasını düzeltmek için özür dilemekten ve helallik istemekten çekinmez. Hatasının peşinden iyilikler yaparak gönül almaya çalışır. Böylece iyi niyetini ve samimiyetini gösterir.

Kur’an-ı Kerim’de anne ve babamıza iyi davranmamız ve onlara öf bile demememiz emredilmektedir.20 Peygamber Efendimiz küçüklere sevgi, büyüklere saygı gösterilmesi gerektiğini “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen, bizden değildir.”21 buyurarak haber vermiştir. Bir diğer hadisinde ise “Bir genç, yaşından dolayı bir kimseye saygı gösterirse Allah da (c.c.) yaşlanınca kendisine saygı gösterecek kişiler takdir eder.”22 buyurarak büyüklerine karşı edepli davranan Müslümanları müjdelemektedir. Bizler de büyüklerimize olan saygımızı toplu taşıma araçlarında onlara yer vermek, taşımakta güçlük çektikleri yükleri taşımalarına yardım etmek gibi güzel davranışlarla göstermeliyiz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir