"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kitaplara İmanın İnsanlara Kazandırdıkları

Allah’ın (c.c) insanlığa olan en büyük lütfu ve ikramı olan ilahi kitaplar, yeryüzünde adalet ve kardeşlik temeli üzerinde kurulacak ilahi düzenin nasıl gerçekleştirileceğini insanlığa gösteren talimat, emir ve yasaklar toplamıdır. Dolayısıyla onlar insanlara hayatı öğreten birer kılavuz, peygamberler ise bu kitapların ete kemiğe bürünmüş yaşayan birer örneğidir. Buradan hareketle kitaplara imanın insana kazandırdıklarını şöyle maddeleştirebiliriz:

• İnsanı yaratan Rabb’imiz elbette ki onu sahipsiz ve başı boş bırakmamış, bir amaç için yaratmıştır. İlahi kitaplara inanan insan her şeyden önce kendisinin bir sahibi olduğunu ve hayatının ve ölümünün mutlaka bir anlamı olduğunu bilerek hareket eder. Böylece en değerli olan hayatını onun sahibine adayarak ebedî hayatta kurtuluşa ereceğini öğrenmiş olur.

• İlahi kitaplar insana, öncelikle kendi varoluş nedenini ve varlık alemindeki yerini, konumunu gösterir. İlahi vahye inanan insan; kendisiyle kâinat, eşya ve varlıklar arasında sağlıklı bir iletişimi kurarak dünya ve ahirette mutlu olabilmenin yollarını öğrenmiş olur.

• İlahi kitaplar; insan hayatını en mükemmel biçimde düzenleyecek inanç esaslarını, ibadet biçimlerini, yapılması ya da yapılmaması gereken davranışları, güzel ahlâk ilkelerini, siyasal ve toplumsal hayatı düzenleyecek temel ilke ve kuralları ihtiva eder. Bu nedenle kitaplara inanmak, insanın inanç ve düşünce dünyasını, bireysel ve toplumsal hayatını Kitab’ın öngördüğü biçimde yönlendirmesini ve düzenlemesini sağlar.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir