"Enter"a basıp içeriğe geçin

Evanjelik Akımlar, Evanjelizm

Evanjelizm, “iyi haber”, “müjde”, “İncil” anlamlarına gelir. Evanjelist ise “iyi haber getiren” anlamına gelmektedir. Avrupa’da ortaya çıkan Amerika’ya yayılan ve günümüzde varlıklarını sürdüren oluşumlardan biri de evanjelik akımlardır. Bu akımların amacı, İncil’in mesajını bütün dünyaya yaymaktır. Evanjelistlerin oluşumunun temel kaynağı Protestanlıktır.

Evanjelik akımlar 19. yüzyıldan itibaren Avrupa ve Amerika’da bir araya gelmeye ve örgütlenmeye önem vermişlerdir. Avrupa’da kurulan evanjelik akımın temel hedefi Hıristiyanlar arasındaki birlikteliği vurgulamak, dinsel özgürlüğü geliştirmek ve misyonerlik faaliyetlerinde daha etkili olmaktır. Amerika’daki evanjelik akımlar, İncil’in öğretilerini yaymakla birlikte Amerikalılık (ulus) bilincini de yaymaya çalışırlar.

Evanjelikler Hz. İsa’nın (Mesih) yeryüzüne ikinci kez geleceğine, Tanrı olarak kabul ettikleri Hz. İsa’nın yeryüzüne gelmesine uygun ortam hazırlanmasına yönelik bazı hadiseler olduğuna inanırlar. Orta Doğu’da büyük bir şiddetin yaşanacağı, Süleyman Mabedi’nin üçüncü kez inşa edileceği ve iyilerle kötüler arasında “Armegedon” isimli son savaşın yaşanacağına fakat evanjeliklerin yeryüzünde yaşanacak kaos ve şiddetten etkilenmeyeceklerine inanırlar. (Şinasi Gündüz, “Evanjelizm”, Yaşayan Dünya Dinleri, s. 153- 161; A. Küçük, G. Tümer, M. A. Küçük, Dinler Tarihi, s 384 – 385)

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir