"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hıristiyanlıkta Semboller ve Kutsal Mekânlar

Hıristiyan inancında kutsal kabul edilen bazı semboller ve mekânlar vardır. Hıristiyanlıkta haç en önemli dinî semboldür. Haç figürü İsa’nın çarmıha gerilişinin bir sembolü olarak pek çok kilisede kullanılmaktadır.

Hıristiyan inancına göre çarmıha gerilmek suretiyle haçta can veren Hz. İsa, insanlığın asli günahına kefaret olmak üzere kendini feda ettiği için haç onun kurban oluşunun sembolüdür. Hıristiyan mezhepleri arasında bazı farklı haç şekilleri kullanılmıştır. Hıristiyan dininde çan dinî bir sembol kullanılmaktadır. Çan, Hıristiyanları ayinlere çağırmak, önemli gün ve ölüm gibi olayları halka duyurmak için kullanılan dinî bir semboldür.

Hıristiyan dininde ayin ve ibadetlerin yapıldığı kutsal mekâna kilise denir. Hıristiyanlar için kiliseler önemli dinî mekânlardan biridir. Kilise esas itibariyle Hıristiyan topluluğunu ifade ederken zamanla dinî kurumsal yapılanmayı ve ibadet mekânlarını ifade etmeye başlamıştır. Kiliseler büyüklüğüne bağlı olarak bazilika, şapel, manastır veya katedral olarak adlandırılır. Hıristiyan inancında dinî işleri yürüten ve din adamlarından oluşan bir ruhban sınıfı vardır. Papa, kardinal, piskopos, papaz, rahip ve rahibe Hıristiyanlıktaki din adamlarını oluşturur.

Hıristiyanlar için Kudüs ve Vatikan önemli dinî mekânlardandır. Kudüs, Hz. İsa’nın doğduğu, büyüdüğü ve Hıristiyanlığın yayıldığı bir şehirdir. Vatikan ise Katolik kilisesi ve Hıristiyanlığın yayılmasında büyük öneme sahip olan Pavlus ve Petrus’un mezarlarının bulunduğu kutsal mekândır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir