"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yahudilikte Ritüeller (İbadetler)

Her dinde olduğu gibi Yahudi dininde de bazı ibadetler vardır ve sadece Tanrı’ya ibadet edilir. Yahudilikte ibadetler günlük ve haftalık olmak üzere ikiye ayrılır.

Günlük ibadetler; sabah, ikindi ve akşam yapılır. Haftalık ibadetler ise Şabat (Cumartesi) günü yapılır. Şabat ibadeti için Yahudiler Sinagog veya Havra’ya giderler. Cemaatle yapılan ibadetler, büluğ çağına gelmiş (on üç yaş) en az on erkekle yapılır ve ibadeti haham veya cemaatten biri yönetir. İbadet esnasında Yahudi erkekleri kippa denilen takke giyerler. Kadınlar da başlarını örterler. İbadette kadınlarla erkekler ayrı otururlar.

Yahudiler sabah, ikindi ve akşam olmak üzere günde üç vakit ibadet ederler. Bu ibadetlerde Tevrat’tan bazı dualar okunur. İbadetleri genelde ayakta durma, eğilme, ileri ve geri gitme gibi bazı hareketlerden oluşur. Yahudiler günlük ibadetlerinde secde etmez sadece “Roş Haşana” ve “Yom Kimpur”da secde ibadeti yaparlar. Yahudilerde haftalık ibadet günü Şabat’tır. Tevrat’ta anlatıldığına göre Tanrı dünyayı altı günde yaratmış ve yedinci günde dinlenmiştir. Cumartesi (Şabat) günü Yahudiler için özel dinlenme ve Tanrı’yı anma günü olarak ilan edilmiştir. Dindar Yahudiler Şabat günü hiçbir iş yapmaz; ateş yakmaz, elektrikli alet, telefon, araba vb. şeyler kullanmazlar.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir